Wycieczka do stolicy Gruzji

Tbilisi to stolica Gruzji i eklektyczna mieszanka różnych stylów architektonicznych, gdzie w cieniu szklanych wieżowców stoją budowle z dawnych epok. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie, więc z pewnością docenią je wielbiciele historii, architektury i sztuki. Tu nic nie jest oczywiste, a gościnni Gruzini dołożą wszelkich starań, aby turysta mógł jak najlepiej zrozumieć ich kulturę.

Co warto zobaczyć w Tbilisi?

Zwiedzanie Tbilisi to wielka przygoda. Umiejętnie wybrana trasa pozwoli Ci sukcesywnie cofać się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądały niektóre miejsca, kiedy miasto to stanowiło ważny punkt leżący na szlakach handlowych łączących odległe krainy. Abanotubani jest najstarszą dzielnicą miasta. Można tutaj zobaczyć charakterystyczne kopuły należąca do łaźni siarkowych, które powstawały tutaj na początku średniowiecza i do dziś są czynne. Cała dzielnica obfituje w liczne zabytki, a w jej centrum znajduje się wodospad Leghvtakhevi. Nieopodal znajduje się z kolei twierdza Narikala z IV wieku. Mury obronne, które zachowały się do dzisiaj stanowią punkt widokowy, z którego rozpościera się imponujący widok na Tbilisi.

Prawdziwy klimat Tbilisi

Sercem starówki są ulice Shardeni, Sioni oraz Erekle II, które są istną eksplozją barw i gwaru. Jest tutaj dużo więcej turystów niż w innych częściach miasta, ale zdecydowanie warto poświęcić tej okolicy kilka godzin. Na pełnych kolorowych kamieniczek i zabytkowych świątyń ulicach, znajduje się ogromna ilość kawiarenek i klimtycznych restauracji. Okolica jest niezwykle ciekawa, a dodatkowo można tutaj skosztować pysznych pierożków chinkali w formie sakiewek z ciasta wypełnionych mięsem lub serem i bulionem, gruzińskiego wina albo czaczy czy gulaszowych zup ze świeżą kolendrą. Znajduje się tutaj popularny pomnik tamady oraz krzywa wieża zegarowa. Będąc w Tbilisi koniecznie trzeba odwiedzić najstarszy zabytek sakralny, jakim jest Sobór Trójcy Świętej, górujący nad miastem i widoczny niemal z każdego miejsca.