Jaki jest osprzęt pokładowy?

Obecnie ludzie uwielbiają podróżować i miło spędzać czas ze swoją rodziną. Dlatego decydują się na wyrobienie odpowiednich uprawnień. Wiadomo, że nie każdy może sterować statkiem czy łodzią. Za brak takiego uprawnienia grożą dość wysokie kary grzywny. Często też zamiast wypożyczyć ludzie decydują się na kupno swojej własnej łodzi. Czy to dobry pomysł? Czemu nie. Jednak jeśli ktoś się na tym nie zna to warto skonsultować to z kompetentnymi osobami. Na pewno będą w stanie powiedzieć czy jest wszystko i co jeszcze ewentualnie trzeba dokupić lub wyrobić. Wiadomo, że każda łódź musi być wyposażona w apteczkę i inne sprzęty ratunkowe typu boja, koło ratunkowe, kamizelka i wiele innych. Za ich brak również grożą kary. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jaki jest osprzęt pokładowy.

Co to jest osprzęt pokładowy?

Jest to nic innego jak wszystkie przedmioty, które służą tylko i wyłącznie do stałego lub tymczasowego przymocowania elementów konstrukcyjnych znajdujących się przy urządzeniach pokładowych. Znaleźć je też można w określonych częściach takielunku okrętowego. Najczęściej możemy spotkać osprzęt taki jak:

  • haki – służą one oczywiście tylko i wyłącznie do zaczepienia podnoszonych ciężarów oraz do mocowania sprzętu lub produktów na pokładzie. Możemy wyróżnić takie rodzaje haków: zwykłe, płaskie, odrzutne, składane, ładunkowe i inne.
  • Klamry, nazywane często szaklami służą przede wszystkim do łączenia łańcuchów
  • skoble – są to oczywiście nic innego jak stalowe ogniwa, które zostały przyspawane na stałe do pokładu lub nadbudówek. Dzięki nim jesteśmy w stanie przymocować stały takielunki.
  • Pierścienie – to okrągłe ogniwa, które zostały wykonane ze stalowego lub żelaznego ocynkowanego pręta. Dzięki nim możemy mocować cumy, liny, łańcuchy i wiele innych. Na końcówkę zakłada się oczywiście hak.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, że osprzęt jest bardzo ważny, ponieważ tylko dzięki niemu możliwe jest przymocowanie czegokolwiek, co znajduje się na pokładzie.