Silniki zaburtowe – co warto wiedzieć

Wybór silnika zaburtowego

Zakup odpowiedniego silnika, jest niezmiernie ważny, z pewnością uświadomi nas o tym każdy bardziej doświadczony żeglarz. Silnik jako główna siła napędowa łodzi będzie w końcu stanowiło naszym bezpieczeństwie. Silniki zaburtowe są łatwe i szybkie w montażu oraz zdecydowanym plusem jest łatwość ich obsługi. Są jednak mniej wytrzymałe i bardziej narażone na zniszczenia od silników stacjonarnych. Jeśli decydujemy się na wybór silnika zaburtowego kluczowym kryterium jest tu rozmiar łodzi. Do wyboru mamy silniki elektryczne oraz spalinowe. Te elektryczne są tańsze lżejsze, oraz zdecydowanie cichsze i bardziej ekologiczne, natomiast ich moc nie jest wystarczająca dla łodzi o większych rozmiarach, tam może służyć jedynie jako silnik pomocniczy. Silniki spalinowe – mają większą moc minusem jest jednak nie tylko ich głośność, ale też to, że jesteśmy zmuszeni by kontrolować ciągły poziom paliwa oraz sprawdzać, czy silnik się nie przegrzewa, a tego problemu nie mamy przy elektrycznych silnikach z akumulatorem, którego jednak ładowanie również przysparza dylematów. Należy pamiętać, że im silnik ma większą moc tym jest cięższy a jego maksymalna prędkość jest mniejsza, jednak są one niezbędne przy łodziach o sporych rozmiarach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety wszystko zależy od tego jaki pojazd wodny posiadamy oraz czego od niego oczekujemy, w razie dylematu warto spytać o opinię osobę bardziej doświadczoną.

Serwis i naprawa

Jeśli chodzi o serwis silników zaburtowych silniki spalinowe są zdecydowanie łatwiejsze do naprawy od tych elektrycznych. Pamiętajmy, że w takich wypadkach gdy naprawa naszego silnika jest konieczna, warto wybrać się do sprawdzonego mechanika lub serwisu. Gwarantuje nam to, że nasz silnik znów będzie sprawny jak dawniej, a my będziemy mogli cieszyć się wodnymi przygodami. Pomoc fachowców w tym wypadku jest raczej niezbędna – nie warto brać się za naprawę samemu gdyż istnieje możliwość, że jeszcze bardziej uszkodzimy tą kosztowną część łodzi.