Zakupy przed pierwszym rejsem.

Wyprawa żeglarska, zwłaszcza ta pierwsza w życiu wiąże się z ogromnymi oczekiwaniami, niepewnością i niepokojem. Sternik ma świadomość, że na wodzie zdany będzie tylko na własne siły oraz ekwipunek wybrany przez siebie, dlatego przed rejsem należy starannie zadbać o wszystko, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort wypoczynku.
Najodpowiedniejszym miejscem, gdzie można nabyć stosowne wyposażenie, a przy tym skonsultować ewentualne zakupy z realnymi potrzebami jest sklep dla żeglarzy , gdzie doświadczony sprzedawca z pewnością pomoże w podjęciu optymalnych decyzji.

Bezpieczeństwo na wodzie

Woda to żywioł, mimo wielokrotnych prób i szumnych deklaracji nikt nie zdołał nad nią zapanować, dlatego w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w ekwipunek bezpośrednio ratujący życie.
Ilość kapoków powinna odpowiadać liczbie ewentualnej załogi, na jaką zarejestrowana jest łódź. W żadnym wypadku nie może zabraknąć choćby jednej sztuki.
Przynajmniej jedno koło ratunkowe, które powinno być zamocowane w miejscu dostępnym dla każdego członka załogi. Nie trzeba dodawać, że sposób zawieszenia koła nie może blokować jego natychmiastowego zdjęcia z uchwytu. Zdarza się, że koło schowane jest gdzieś pod podłogą kokpitu, z obawy o kradzież. Brzmi to absurdalnie, ale niestety nie jest to przypadek odosobniony.
Następnie należy zwrócić uwagę na wiosła. Niepozorne pagaje niezwykle często ratują z opresji, zwłaszcza mniej doświadczonych żeglarzy. Są nieocenione w przypadku cumowania lub braku paliwa na środku jeziora. Niejako przy okazji trzeba wspomnieć o odpowiednim silniku zaburtowym, który uniezależni żaglówkę od wpływu warunków atmosferycznych. Trzeba pamiętać, że moc silnika powinna być dostosowana do parametrów łodzi takich ja waga, długość oraz typ. Tutaj szczególnie przydatne mogą być wskazówki personelu, jakim dysponuje sklep dla żeglarzy .
Nie można zapomnieć o gaśnicy. Wyposażenie nowoczesnych jednostek oraz materiały, z jakich są wykonane, często mogą stanowić łatwy łup dla ognia. Wystarczy odrobina nieuwagi przy parzeniu porannej kawy, by doszło do zapłonu.
Nie sposób wymienić w krótkim artykule wszystkiego, na co powinno się zwrócić uwagę, dlatego dobrze wyposażony sklep powinien być pierwszym miejscem, którym powinien zainteresować się sternik, jeszcze zanim łódź zakołysze się swobodnie na wodzie.