Nauka gry w szachy w Twojej szkole

Nauka gry w szachy w szkolnych planach lekcji

Od jakiegoś czasu w niektórych szkołach nauka gry w szachy dla dzieci stała się jednym z zajęć, które mają swoje miejsce w tygodniowym planie lekcji. Ci, którzy znają i doceniają tę królewską grę wydawało się to jasną decyzją, jednak znaleźli się ignoranci w temacie szachów, którym nie podobała się tego typu lekcja.

Trudno ich za to winić. Szachy do tej pory wydawały się nudną grą przeznaczoną dla emerytów. Mało kto wiedział, jak pasjonujące rozgrywki odbywają się na światowym poziomie. Na szczęście zmieniło się to nieco wraz ze wzrostem popularności serialu Netflixa pt. “Gambit Królowej”, który opowiada o mistrzyni gry w szachy i przedstawia jej przygody wciągając widza w meandry logicznych partii.

Szachy, królewska gra, która nareszcie została doceniona

Świat zachwycił się szachami. Najwyższy czas. Mają one bowiem zbawienny wpływ na rozwój dziecka już od najwcześniejszych jego lat. Szachy to gra strategiczna, która rozwija w dziecku pamięć i koncentrację, a także zdolność do logicznego myślenia i przewidywania konsekwencji swoich czynów i decyzji.

To umiejętności, które nabyte zawczasu, niewątpliwie owocują w przyszłości, czyniąc dzieci znacznie lepszymi uczniami (zwłaszcza przedmiotów ścisłych jak matematyka). Ponadto szachy to gra ucząca również cierpliwości oraz szacunku do przeciwnika w ramach zdrowej rywalizacji.

Rozpoczęcie nauki szachów od najmłodszych lat może skutkować mistrzostwem

Najmłodsi adepci sztuki szachowej rozpoczynają swoją przygodę już w wieku 3-4 lat. Co prawda, początkowo rozgrywki na szachownicy odbywają się w formie zabawy, aby zachęcić maluchów do zainteresowania się i wgłębienia w zasady gry oraz sposoby na wygraną.

Tak wcześnie rozpoczęta nauka tej królewskiej gry może sprawić, że dziecko wyrośnie na prawdziwego mistrza, niczym Beth z wspomnianego na początku serialu “Gambit Królowej”. I tak jak bohaterka ekranizacji wygrywać na międzynarodowych turniejach szachowych.