Dzieci nad wodą

Bezpieczeństwo w trakcie przebywania nad wodą to podstawowa kwestia. Utrata bezpieczeństwa w pobliżu jakiegokolwiek zbiornika wodnego lub na jego powierzchni, może bowiem skończyć się bardzo przykro, a często nawet i tragicznie. Stabilność i równowaga na wodzie nie są łatwe do utrzymania, ze względu na fale powstające podczas silniejszego wiatru. Dlatego też przebywanie w okolicy wody lub uprawianie jakiegokolwiek sportu wodnego wymaga właściwego przygotowania się. Szczególnie ważne jest także zabezpieczenie własnych dzieci, które popadają w szczególną panikę i strach, gdy dochodzi do nieprzewidzianych i często niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Aktywność, taka jak pływanie na żaglach, na łódce lub w kajaku jest ogromną przyjemnością, dlatego też nie trzeba odmawiać tego ani sobie, ani swoim dzieciom, pod warunkiem zaplanowania i zorganizowania ochrony i wszystkich środków ostrożności.

Jak zabezpieczyć dzieci nad wodą?

Podstawą jest przygotowanie jeszcze w domu swoich dzieci na każdą ewentualność. Muszą wiedzieć, że na wodzie mogą zdarzyć się bardzo różne sytuacje, takie jak na przykład silne kołysanie, wysokie fale, bardzo różnorodne warunki pogodowe, a nawet wypadnięcie do wody. Dziecięce pianki neoprenowe mają za zadanie chronić dzieci przed nadmierną utratą temperatury i wychłodzeniem, natomiast kamizelki ochronne pozwolą im utrzymać się nad powierzchnią wody. Umiejętność pływania jest bardzo wskazane, ponieważ pozwoli dzieciom czuć się pewniej i opanować swój strach oraz emocje na wypadek wpadnięcia do wody.