Czym jest adres IP?

Zapewne każdy z nas spotkał się z określeniem „adres IP”, okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą. Otóż adres IP to nic innego jak identyfikator, którym posługuję się nasze urządzenie (komputer, tablet czy telefon komórkowy), kiedy jest podłączone do sieci internetowej. Warto wiedzieć, że nie jest on na stałe przypisany do danego urządzenia – identyfikuje bowiem konkretne połączenie. Kiedy rozłączymy się z siecią i na nowo do niej wejdziemy zostanie nam przypisany inny numer IP.

Jak sprawdzić moje IP?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sprawdzić adres IP, który w danym momencie przypisany jest do jego komputera. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze w komputerach, które posługują się systemem operacyjnym Windows należy w menu START wpisać „cmd” i potwierdzić enterem. W otwartym oknie poleceń trzeba natomiast wpisać komendę „ipconfig” – wówczas IP zostanie wyświetlone. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z wielu darmowych stron internetowych, które oferują właśnie taką funkcję. Nie trzeba tam zwykle podawać żadnych danych – adres IP wyświetlany jest bezpośrednio po wejściu na stronę.